Wcześniaki. Karmienie pełne wyzwań
Małgorzata Stando Pawlik
Dziś o trudnościach w karmieniu wcześniaka. Wszyscy Rodzice, który to przeżyli wiedzą, że temat jest poważny i należy się do niego dobrze przygotować.
W poniższym poście znajdziesz informacje:
? jakie są możliwości karmienia wcześniaka i czy karmienie piersią jest zawsze możliwe
? jacy specjaliści pomogą Ci w nauce karmienia noworodka
? jakie zachowania i sytuacje wymagają kontroli u specjalisty
? gdzie dziecko uzyska bezpłatne wsparcie rozwoju.
Wcześniak, czyli dziecko urodzone przedwcześnie - między 22 a 37 tygodniem ciąży.
Nie sposób kilkoma zdaniami opisać rozwój i trudności wcześniaka. Nie ma jednak wątpliwości, że takie maleństwa wymagają szczególnej troski ze strony Rodziców oraz specjalistów.
Wymagają między innymi, a może nawet w szczególności, specjalnego postępowania w kwestiach karmienia ? – umiejętności, która wydaje się być tak prosta i intuicyjna, jest w rzeczywistości umiejętnością wymagającą koordynacji ssania, oddychania i połykania, właściwego napięcia mięśniowego, prawidłowej budowy jamy ustnej, języka, wag, podniebienia i sprawnie działającego układu nerwowego, oraz aż 26 mięśni… Niełatwe to dla dziecka, które waży czasami poniżej 1000 g‼️ A karmienie jest podstawowym czynnikiem warunkującym dalszy rozwój wcześniaka ?.
Co w sytuacji, kiedy są trudności z karmieniem, dziecko nie przybiera na wadze, a laktacja jest zagrożona?
Trudności w karmieniu występują u większości wcześniaków. Karmienie piersią, choć tak cenne w tej sytuacji, jest utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. W tym pierwszym okresie najważniejsze jest, aby dziecko otrzymywało mleko matki z zastosowaniem innych alternatywnych sposobów karmienia: sonda, strzykawka, kubeczek, łyżeczka… W doborze odpowiedniej metody pomoże ?⚕️neonatolog, położna, doradca laktacyjny oraz neurologopeda. Niezbędne jest w tym czasie stymulowanie odruchu ssania ? i stopniowe przechodzenie na karmienie piersią ?.
Dziecko właściwie odżywione ma zdecydowanie mniejszą skłonność do powikłań związanych z przedwczesnym porodem, wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego, w tym mózgu ?, układu pokarmowego, odpornościowego oraz wszelkich narządów ???❤️…
A to dopiero pierwszy etap w rozwoju wcześniaka…
Pamiętaj!
❕W ciągu kolejnych tygodni i miesięcy często następują momenty pogorszenia umiejętności pobierania pokarmu.
❕To, co działało na początku, może przestać się sprawdzać na kolejnych etapach rozwoju dziecka.
Jeśli:
- dziecko bywa coraz bardziej niespokojne w czasie karmienia
- odgina się od piersi lub ja puszcza
- płacze w czasie karmienia
- przez długie godziny ssie pierś, ale przyrosty wagi nie są zadowalające
- masz trudności z utrzymaniem laktacji
- odczuwasz ból przy karmieniu piersią
- są trudności z rozszerzania diety lub karmieniem łyżeczką
- dziecko ma często otwartą buzię
- potrzebujesz alternatywnej metody karmienia
- twoje dziecko jest po zabiegu podcięcia wędzidełka…
…koniecznie skonsultuj się z neurologopedą ❗️…
Im wcześniej zaczniemy przeciwdziałać skutkom przedwczesnego porodu, tym większa szansa na beztroski rozwój Twojego Dziecka i i bezcenny dla dziecka spokój jego Rodziców.
Jeśli jesteś Rodzicem wcześniaka, występują u Was trudności z karmieniem, laktacją, przyrostem wagi i macie za sobą wiele godzin prób karmienia piersią zadzwoń do Meritum (?506506761), gdzie otrzymasz informację, jak BEZPŁATNIE pomóc swojemu maluchowi w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, którym powinny być objęte wszystkie dzieci przedwcześnie urodzone.