Jak logopeda uczy prawidłowego połykania?
Połykanie jest czynnością, którą większość osób wykonuje automatycznie i bez jakiegokolwiek zastanowienia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy połykanie nie wykształca się prawidłowo i prowadzi do problemów ze zgryzem, a także z wymową. Aby móc prawidłowo zdiagnozować ten problem, konieczna jest wizyta u logopedy. Ten specjalista nie tylko wykryje nieprawidłowe połykanie, ale pomoże dziecku w nauce prawidłowego odruchu połykania.
Jak przebiega proces nauki prawidłowego połykania?
Połykanie na pierwszym etapie życia nazywane jest połykaniem niemowlęcym. Po wyrośnięciu mlecznych zębów przechodzi ono w połykanie dorosłe. W niektórych przypadkach proces ten może zostać zaburzony, przez co dziecko, któremu wyrosły już zęby przełyka w sposób dziecięcy. Najczęściej objawia się to nadmiernym ślinieniem oraz problemami z mową.
Osobą zajmującą się problemami z nieprawidłowym połykaniem jest logopeda. Zajmuje się on nie tylko diagnozą, ale również planowaniem i przeprowadzaniem terapii. Należy pamiętać, że proces ten jest długotrwały i wymaga cierpliwości. Presja i przyspieszanie procesu mogą spowodować, że prawidłowe nawyki nie zakorzenią się odpowiednio, przez co problemy powrócą w późniejszym czasie.
Podczas ćwiczeń kształtuje się umiejętności prawidłowego gryzienia i żucia, a także wzmacnia się napięcie mięśniowe. W trakcie terapii dziecko uczy się pionizować język poprzez odpowiednie ćwiczenia. Należy do nich dotykanie wałka dziąsłowego palcem i czubkiem języka, nauka kląskania, dotykanie językiem podniebienia i spodu jamy ustnej czy wyśpiewywanie dźwięków. Ważne są również ćwiczenia polegające na piciu gęstego płynu jak np. kisiel zgodnie z instrukcjami terapeuty. Dzięki temu dziecko wykształca nawyk prawidłowego ułożenia języka w jamie ustnej i przełykania.